Blog

Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

18 Temmuz 2018
Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yağlı boya nedir sorusuna vereceğimiz cevap kısaca; Pigmentlerin kimi özel sıvılarla karıştırılarak ezilip, merdaneden geçirilerek yağlı boya resim tekniği için üretilen boyalardır. Yağlı boya yoğun macunumsu, kuruyunca çekmeyen kapatıcı esnek özelliklere sahip bir malzemedir. Yağlı boya, yağ, pigment, terebentin ve bağlayıcılardan oluşur. Bağlayıcı madde olarak, yağlı boyada: keten yağı veya haşhaş yağı, reçine, bal mumu ve terebentin kullanılır. Yağlı boya kapatıcı özelliğe sahip boyadır. Yağlı Boya yağ bazlı olduğu için geç kurur, terebentin ile inceltilebilir, aynı şekilde fırçalar terebentin, tiner gibi kimyasallarla yıkanabilir. Yağlı boya, yavaş kuruduğu, üst üste müdahaleye ve çalışmanın her aşamasında düzeltmelere imkan verdiği için en avantajlı resim tekniğidir. Fırça veya spatulayla uygulanabilir. Terebentin ve yağ ile yoğunluğu değiştirilebilir.

Sulu Boya Kağıdının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

21 Haziran 2018
Sulu Boya Kağıdının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Sulu boya kağıt, blok ve defterleri sulu boyanın temel malzemelerinden biridir. Sulu boya da kullanılacak kağıtların gramajları 190g ve 800g arasında değişmektedir. Daha düşük gramaja sahip kağıtlar, sulu boya tekniğine uygun değildir. Günümüzde sulu boya kağıtları 10 ve 25'li yapraklı paketler halinde alınabildiği gibi tek tek de alınabilir. Sulu boya kağıdı ölçüleri 50 x 70 ve daha yukarı boyutlardadır. Özellikle 1.60 boyutunda ve 10 metre uzunluğunda sulu boya rulolar halinde satılmaktadır.

Sulu Boya Kağıtları

30 Mayıs 2018
Sulu Boya Kağıtları

İnsanoğlunun geçmişten gelen bilgi ve birikimlerini belge olarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan kağıt, geçmiş ve gelecek arasında kuvvetli bir bağ kurar. Bu bağ,  toplumların bilim ve sanat üretimindeki gelişmişlik düzeylerini belirleme, bilgi birikimlerinin aktarılmasını sağlama ve herhangi bir teknolojik malzemeye gerek kalmaksızın görsel, bilgisel verileri aktarma olanakları kağıdı vazgeçilemez kılmaktadır. Geçmişte uygarlıkların gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen kağıt, kültürel etkileşiminde en büyük aracıdır.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.