Blog

Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

18 Temmuz 2018
Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yağlı boya nedir sorusuna vereceğimiz cevap kısaca; Pigmentlerin kimi özel sıvılarla karıştırılarak ezilip, merdaneden geçirilerek yağlı boya resim tekniği için üretilen boyalardır. Yağlı boya yoğun macunumsu, kuruyunca çekmeyen kapatıcı esnek özelliklere sahip bir malzemedir. Yağlı boya, yağ, pigment, terebentin ve bağlayıcılardan oluşur. Bağlayıcı madde olarak, yağlı boyada: keten yağı veya haşhaş yağı, reçine, bal mumu ve terebentin kullanılır. Yağlı boya kapatıcı özelliğe sahip boyadır. Yağlı Boya yağ bazlı olduğu için geç kurur, terebentin ile inceltilebilir, aynı şekilde fırçalar terebentin, tiner gibi kimyasallarla yıkanabilir. Yağlı boya, yavaş kuruduğu, üst üste müdahaleye ve çalışmanın her aşamasında düzeltmelere imkan verdiği için en avantajlı resim tekniğidir. Fırça veya spatulayla uygulanabilir. Terebentin ve yağ ile yoğunluğu değiştirilebilir.

Sulu Boya Kağıdının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

21 Haziran 2018
Sulu Boya Kağıdının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Sulu boya kağıt, blok ve defterleri sulu boyanın temel malzemelerinden biridir. Sulu boya da kullanılacak kağıtların gramajları 190g ve 800g arasında değişmektedir. Daha düşük gramaja sahip kağıtlar, sulu boya tekniğine uygun değildir. Günümüzde sulu boya kağıtları 10 ve 25'li yapraklı paketler halinde alınabildiği gibi tek tek de alınabilir. Sulu boya kağıdı ölçüleri 50 x 70 ve daha yukarı boyutlardadır. Özellikle 1.60 boyutunda ve 10 metre uzunluğunda sulu boya rulolar halinde satılmaktadır.

Akrilik Boya Resim Tekniğinin Özelikleri Nelerdir?

18 Temmuz 2018
Akrilik Boya Resim Tekniğinin Özelikleri Nelerdir?

Akrilik boyalar çok yönlüdür. Hem büyük ölçekli işlerde hem de küçük ölçekli işlerde kullanılabilir. Akrilik boyalar hem stüdyo hem de dış mekan da kullanıma uygundur. Akrilik boyalar kağıt, tuval, ahşap, cam, duvar, metal ve benzeri her türlü yüzeyde kullanılabilir.Akrilik boya, yağlı boya kıvamında, sulu boya parlaklığında su bazlı bir boya türüdür. Akrilik boyalar yapısındaki esnek pigmentler sayesinde dış etkenlere yağlı boyadan daha dayanıklıdır.

1 2
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.