Blog

Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

18 Temmuz 2018
Yağlı Boya Resim Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Yağlı boya nedir sorusuna vereceğimiz cevap kısaca; Pigmentlerin kimi özel sıvılarla karıştırılarak ezilip, merdaneden geçirilerek yağlı boya resim tekniği için üretilen boyalardır. Yağlı boya yoğun macunumsu, kuruyunca çekmeyen kapatıcı esnek özelliklere sahip bir malzemedir. Yağlı boya, yağ, pigment, terebentin ve bağlayıcılardan oluşur. Bağlayıcı madde olarak, yağlı boyada: keten yağı veya haşhaş yağı, reçine, bal mumu ve terebentin kullanılır. Yağlı boya kapatıcı özelliğe sahip boyadır. Yağlı Boya yağ bazlı olduğu için geç kurur, terebentin ile inceltilebilir, aynı şekilde fırçalar terebentin, tiner gibi kimyasallarla yıkanabilir. Yağlı boya, yavaş kuruduğu, üst üste müdahaleye ve çalışmanın her aşamasında düzeltmelere imkan verdiği için en avantajlı resim tekniğidir. Fırça veya spatulayla uygulanabilir. Terebentin ve yağ ile yoğunluğu değiştirilebilir.

Sulu Boya Nedir? Özellikleri Nelerdir?

18 Temmuz 2018
Sulu Boya Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sulu boya resim tekniği diğer resim tekniklerine göre zor bir tekniktir. Sulu boyada renkler şeffaf (transparan) olduğundan sonuç önceden kestirilemez. Düzeltme yapmak nerdeyse imkansızdır. Sulu boyanın kalitesi pigmentlerin ve diğer bileşenlerin kalitesiyle orantılıdır. Sulu boyada kullanılan pigmentlerin ışığa dayanıklıkları ve süreklilikleri önemlidir. Ucuz kalitesiz sulu boyalarla resim yapmak çok zordur. Suluboya çalışmalarında boyanın olduğu kadar kullanılan suluboya kağıdı ve suluboya fırçasının da kaliteli olması gerekir.

Akrilik Boya Resim Tekniğinin Özelikleri Nelerdir?

18 Temmuz 2018
Akrilik Boya Resim Tekniğinin Özelikleri Nelerdir?

Akrilik boyalar çok yönlüdür. Hem büyük ölçekli işlerde hem de küçük ölçekli işlerde kullanılabilir. Akrilik boyalar hem stüdyo hem de dış mekan da kullanıma uygundur. Akrilik boyalar kağıt, tuval, ahşap, cam, duvar, metal ve benzeri her türlü yüzeyde kullanılabilir.Akrilik boya, yağlı boya kıvamında, sulu boya parlaklığında su bazlı bir boya türüdür. Akrilik boyalar yapısındaki esnek pigmentler sayesinde dış etkenlere yağlı boyadan daha dayanıklıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.