Devlet-i Aliyyeden Günümüze Ebru Sanatı Ömer Faruk Dere

Ürün Kodu: 136635
%10
120,29 TL
108,26 TL
 • Ürün açıklaması
 • Ödeme
 • Yorumlar
 • Teslimat
 • Başlangıçta kâğıt süsleme sanatı olarak ortaya çıkan ebrû, Osmanlı'da daha çok hat sanatının yazı zemininde ve kenar süslemelerinde ve kitap cildlerinde sıkça kullanılmıştır. 

  Asya'da zuhur edip İran ve Anadolu topraklarında yaşayan ebrû sanatı, XVII. yüzyılda Avrupa'ya geçene kadar Devlet-i Aliyye'de, özellikle İstanbul'da icra edilmekteydi. Geleneğimizde diğer sanatlar gibi ebrûculuk eğitimi de usta-çırak ilişkisi içinde gerçekleşmiştir. 

  Yakın zamana kadar Batı'da "Türk Kâğıdı" ve "Türk Mermer Kâğıdı" olarak bilinen ebrû, geçirdiği uzun bir fetret dönemi sonrasında yeniden bu topraklarda neşvü nema bulmaktadır. Şüphesiz, bunda bu sanata gönül veren ve hayırla yâdettiğimiz ustalarımızın gayretlerinin payı büyüktür. Günümüzde bu sanata olan ilgi en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen bu alanda yapılan yayınlar ise ne yazık ki bir hayli azdır. 

  Yayınevimiz, ebrû sanatının tarihçesi, uygulaması ve örneklerinin sunulduğu bu çalışmanın, ebrû sanatına yeni başlayanlara ve ilgi duyanlara faydalı olacağı ümidindedir.
Paylaş:
Kampanya
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.